
SIA Glass Grusäventyr
Välkommen till SIA Glass Grusäventyr lördag 13 september 2025. Anmälan öppnar måndag 16 juni kl 9.00
SIA Glass Grusäventyr är ingen tävling, det är en härlig upplevelse och ett lopp för alla. Efter förra årets succé är vi glada att återigen erbjuda ett grusvägslopp som tar dig genom vackra vägar i Halland. Välj mellan att cykla 60 km eller 100 km och upplev en fantastisk dag på cykeln.
Allmän information
SIA Glass Grusäventyr är inte en registrerad tävling det är ett härligt cykeläventyr! Det går på allmänna vägar och gällande trafiklagstiftning gäller. Det sker ingen tidtagning.
- Lämplig cykel är en gravel/cross alternativt MTB
- Max 600 startande, först till kvarn principen gäller
- Gemensam start kl 10.00
- Depå på båda sträckningar med glass, bulle och dryck
- Vid start och målgång i Slöinge kommer det att finnas toaletter och parkering
- Efter målgång firar vi med att äta så mycket glass du orkar, frukt, varm och kall dryck, bullar mm. och gott häng med alla deltagare

Anmälan
Anmälan sker i nedan formulär. När du tryckt skicka får du upp en bekräftelse på att du är anmäld. Ett startbevis skickas sedan till din e-postadress några veckor före loppet.
Startavgiften är 150 kr eller mer. Du väljer själv belopp och hela avgiften går oavkortat till Rädda Barnen.
Avgiften swishas på plats i Slöinge innan loppets start.
Om du av någon anledning får förhinder att delta, vänligen avboka ditt deltagande genom att skicka ett meddelande till grusaventyr@siaglass.se senast fredag 13/9 kl 15.00. Annars har vi rätt att ta ut en avgift.

Start- och målområdet
Gemensam start sker vid SIA Glass i Slöinge kl 10. Här finns även:
- Parkering och toaletter
- Betalning av startavgift (swish) och erhållande av deltagararmband
- Under loppet: glass, bulle, saft och vatten
- Vid målgång: lättare måltid
- Lättare mekanikerservice
- Tillgång till köp av slang, däck mm
- Tillgång till köp av energidryck, gels mm
- Racebrief


Rutten
Rutten är inte markerad utan du följer den genom en GPX-fil som du laddar ner till din gps eller smartphone. Du kommer få länken, för att kunna ladda ner filen, tillsammans med startbeviset i god tid innan loppet.
Det finns 2 st bansträckningar, 60 km och 100 km. Båda bansträckningarna kommer tills största delen att gå på grusvägar.
SIA Glass grusäventyr är self supported. Ta med nödvändig utrustning för at kunna fixa din cykel eller dig själv om något skulle gå sönder.
Under båda banorna kommer det finnas en depå med glass, bulle och dryck.
Anmälan är just nu stängd. Öppnar måndag 16 juni kl 9.00